Dags att fundera på gymnasievalet!
2 oktober, 2025Du kan nu söka utbildningar i Indras utbildningskatalog. Klicka på knappen Till Indra på startsidan för att komma dit!
Under hösten kommer du att få information och vägledning, främst från studie- och yrkesvägledaren på din skola. Du kommer säkert få information och träffa studie-och yrkesvägledaren för ett eller flera samtal kring ditt gymnasieval. Du kan också skaffa dig information själv till exempel via den här sidan.
Under hösten och vintern har många skolor ”Öppet hus” där du som går i årskurs 9 är välkommen att besöka skolan, ställa frågor och bilda dig en egen uppfattning. Du kan ibland få skugga på ett program du vill veta mer om, skuggning innebär att att du får vara med en gymnasieklass under några timmar eller en dag. Vill du veta mer om öppet hus och skuggning kan du prata med studie-och yrkesvägledaren på din skola.
I december kommer du att få inloggningsuppgifter till Indra för att göra din gymnasieansökan. Testa då att logga in så att du vet att allt funkar som det ska – du kommer att behöva logga in under våren och sommaren för att se dina antagningsbesked och för att lämna svar på om du vill ha den plats du blivit antagen på.
Första gången du loggar in ska du ange en e-postadress, välj en som du vet säkert att du kommer åt även under sommaren. Anger du skolmailen behöver du tänka på att byta innan sommaren eftersom den kanske inte fungerar då.